Спочатку протеїнові, вони ж білкові або енергетичні батончики позиціонувались як їжа для спортсменів, спосіб швидко відновити сили після виснажливого тренування. В даний час виробники суттєво розширили асортимент таких батончиків, що зробило їх універсальним ласощами для людей усіх вікових категорій. Не всі з них однаково корисні, а при виборі потрібно обов’язково враховувати їх склад і енергетичну цінність. Для велосипедиста або бігуна така їжа корисна, оскільки містить багато білків і складних вуглеводів, які швидко засвоюються, підтримуючи нормальний рівень цукру в крові безпосередньо під час тренування. Але якщо в складі багато рафінованих вуглеводів, він буде шкідливий не тільки для діабетиків: швидке насичення цукрами скоро змінюється занепадом сил. Тобто принцип вибору досить простий: багато складних і мінімум простих вуглеводів. Втім, основну частку в їх складі займають все-таки білки (50 і більше відсотків). Визначити склад за структурою використаних вуглеводів можна не завжди, хоча на ринку доступні енергетичні батончики з різним вмістом. У будь-якому випадку людям, які страждають на цукровий діабет або схильним до цього захворювання, слід бути максимально обережними при вивченні складу цього продукту.
Що потрібно знати діабетикам про енергетичні батончики
Головний критерій — низький вміст цукрів і більш висока концентрація клітковини. Остання корисна, оскільки сповільнює засвоєння вуглеводів. Тим самим допомагаючи діабетикам уникати різких коливань рівня цукру, як у бік збільшення, так і зменшення. Що стосується білка, то він для цієї категорії споживачів нейтральний. І навіть корисний, адже дозволяє швидко насититись і тим самим уникнути переїдання. Але оскільки цукри (швидкі або повільні) у цьому продукті присутні завжди, краще обмежити себе у частині їх споживання.
На що звертати увагу
Неспортсмени зазвичай розглядають протеїнові батончики як швидкий «перекус», якщо за обставинами організувати повноцінний прийом їжі не представляється можливим. Що ж, така їжа допустима час від часу, але тільки як виняток. Замінити збалансоване, багате на поживні речовини, комплекс вітамінів і мікроелементів харчування вона не здатна. Але якщо дуже невтерпно, вибираючи конкретний батончик в магазині Маудау, звертайте увагу на такі критерії:
- загальну калорійність;
- частку жирів і білків (обидва ці компоненти також можуть впливати на зміну рівня цукру, хоча їх дія проявляється набагато повільніше);
- уникайте продуктів, якщо до їх складу входять сіль, пальмова олія та інші незрозумілі вам інгредієнти.
Найвірніша стратегія — готуйте білкові батончики самостійно. Або вибирайте продукцію перевірених брендів, враховуючи, звичайно, її склад.