Коли тест нарешті показує дві смужки, потрібно найближчим часом спланувати консультацію з лікарем-гінекологом. І хороший спеціаліст звісно одразу направить вас до сонолога — фахівця з проведення ультразвукової діагностики (УЗД вагітних). Дуже важливо в цей час переконатися, що вагітність розвивається без ускладнень, немає загрози позаматкової вагітності чи викидню. Це можна зробити тільки за допомогою УЗД — безпечного і безболісного методу діагностики, який дає дуже точні результати.
На екрані пристрою експертного класу можна бачити настільки чітку 3D-картинку, що деякі батьки просять знімки на пам’ять. Але головне призначення УЗД — все ж контроль здоров’я майбутньої матері та немовляти. Тож після консультації з гінекологом та першого скринінгу розробляється графік планових відвідувань. Зазвичай, якщо загрози для здоров’я немає, пройти УЗД потрібно буде тричі: на першому, другому і третьому триместрі вагітності.
Чому важливо пройти УЗД в першому триместрі вагітності
За допомогою сучасного обладнання вже на 5-6 тижні вагітності фахівець може побачити розташування плідного яйця, виявити серцебиття, багатоплідну вагітність. На цьому ж етапі визначається і точний термін вагітності. Це важливо для подальшого планування спостереження, обстежень та підрахунку очікуваної дати пологів.
Якщо виявлено два чи більше ембріонів, лікарі зможуть скоригувати план подальшого спостереження, щоб забезпечити необхідну підтримку. Також рання діагностика допомагає виключити позаматкову вагітність — цей стан потребує негайної медичної допомоги.
Серед іншого важливо перевірити:
- наявність або відсутність носової кістки;
- комірцевий простір;
- кровотік у венозній протоці та у тристулковому клапані.
Також під час УЗД лікарі можуть оцінити стан органів малого таза жінки, виявити можливі патології або аномалії, які можуть впливати на перебіг вагітності.
Важливість УЗД у другому триместрі
Якщо вагітність проходить без ускладнень, то на 18-22 тижні потрібно буде пройти УЗД вдруге. В цей час проводиться:
- Оцінка розвитку дитини. У другому триместрі лікар може виміряти її довжину, масу тіла та оцінити стан важливих органів, таких як серце, легені та мозок.
- Скринінг на вроджені аномалії. Цей етап ультразвукової діагностики є ключовим для виявлення можливих вроджених аномалій та патологій розвитку.
- Перевірка плаценти та амніотичної рідини. Від стану плаценти та навколоплідної рідини залежить безперебійне живлення та розвиток дитини. Аномалії в цих показниках можуть вплинути на здоров’я плода та вимагають негайної уваги лікарів.
- Визначення статі дитини. Якщо батьки бажають, у другому триместрі лікар може визначити стать дитини. Це момент, на який багато родин з нетерпінням чекають!
- Оцінка стану шийки матки. Цей показник дозволяє виявити ризик передчасних пологів та прийняти необхідні профілактичні заходи.
УЗД у третьому триместрі: підготовка до зустрічі з малюком
На 28 тижні, навіть якщо попередні обстеження не виявили аномалій чи ускладнень у стані здоров’я матері або малюка, також важливо звернутися до сонолога. По-перше, деякі патологічні стани можуть бути виявлені тільки в третьому триместрі. По-друге, УЗД дозволяє лікарям правильно підготувати пацієнтку до пологів, перевіривши:
- Положення дитини. Якщо дитина перебуває у тазовому передлежанні, це може вплинути на рішення щодо проведення кесаревого розтину.
- Кількість навколоплідної рідини. Її надлишок або нестача можуть сигналізувати про певні проблеми з вагітністю, що потребують спостереження або втручання.
- Стан пуповини. Під час УЗД лікар перевіряє розташування пуповини, щоб переконатися, що вона не обвиває шию дитини або не створює інших ускладнень, які можуть вплинути на процес пологів.
Де можна пройти сучасне УЗД у Вінниці
Щоб отримати точні результати діагностики важливо, щоб обстеження проводилося лікарями високої кваліфікації з використанням сучасних пристроїв. Ці умови забезпечується в клініці MED OK завдяки пристрою Voluson E8, що встановлений в кабінеті УЗД. Це інноваційне обладнання експертного класу, яке дозволяє отримати надзвичайно чітке зображення на будь-якому етапі вагітності. За його допомогою лікарі можуть виявляти навіть найдрібніші відхилення, забезпечуючи комфорт пацієнткам під час обстеження.